Блестящият цигулков виртуоз Иво Станков и великолепният пианист Лъчезар Станков откриват 54-ия Международен фестивал на камерната музика в Пловдив. Заедно с тях на 10 юни (20:00 часа) на сцената на Етнографския музей излизат и трима млади таланти, стипендианти на лондонското училище „Уитгифт” – Кристоф Кохут (Чехия), Лука Перазич (Черна гора) и Марлон Бариос (Коста Рика).
Иво Станков е концертмайстор на Оркестъра на Уестминстър в Лондон, професор по цигулка в училищата „Гилдхол” и „Уитгифт” и артистичен директор на Лондонския фестивал на българската култура. Професионалната му кариера включва множество изяви като солов и камерен изпълнител във Великобритания и в други европейски страни. Свири като солист на оркестри в САЩ, Бразилия, Италия, Великобритания. Концертира в най-престижните концертни зали на Лондон. Работил е със световноизвестни музиканти като Марк Кнопфлър от групата Dire Straits, филмовия композитор Йохан Йохансон, квартет „Чилингирян”, цигуларя Светлин Русев и др. Свири на цигулка „Галиано” от 1787 г.
Възпитаник на Кралския колеж за музика и Консерваторията за музика и танц „Тринити Лабан” в Лондон, лауреат на редица клавирни конкурси, Лъчезар Станков има богата и успешна кариера като солов и камерен изпълнител и като солист на оркестри. Многобройни са участията му в концерти и фестивали в България, Великобритания и в други европейски страни. Професор по пиано в „Уитгифт” и други училища в Лондон.
Под патронажа на ректора на ВУАРР – Пловдив акад. проф. д-р Димитър Димитров – спонсор на Фестивала, ансамбъл „Станков” открива 54-то издание на Фестивала с прелестната „Пролетна соната” от Бетховен, последвана от един от брилянтните Шопенови етюди в изпълнение на Лъчезар Станков, както и едни от най-темпераментните френски и испански цигулкови шедьоври от творчеството на Сен-Санс, Сарасате, Изаи и Равел, в интерпретацията на младите таланти Кристоф Кохут, Лука Перазич и Марлон Бариос.
ПРОГРАМА
Лудвиг ван Бетховен (1770 – 1827) – Соната за цигулка и пиано № 5 оп. 24 „Пролетна”, Фа мажор (Allegro; Adagio molto espressivo; Scherzo: Allegro molto; Rondo: Allegro ma non troppo)
Иво Станков – цигулка, Лъчезар Станков – пиано
Фридерик Шопен (1810 – 1849) – Етюд оп. 10 № 4
Лъчезар Станков – пиано
Пабло Сарасате (1844 – 1908) – Хабанера, от цикъла „Испански танци” оп. 21
Марлон Бариос – цигулка
Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков
Йожен Изаи (1858 – 1931) – Соната за соло цигулка оп. 27 № 2 (ІІІ. Danse des Ombres; ІV. Les furies)
Кристоф Кохут – цигулка
Морис Равел (1875 – 1937) – Концертна рапсодия „Циганка”
Лука Перазич – цигулка
Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков
Камий Сен-Санс (1835 – 1921) – Хаванез оп. 83
Кристоф Кохут – цигулка
Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков
Пабло Сарасате (1844 – 1908) – Сапатеадо, от цикъла „Испански танци” оп. 23
Марлон Бариос – цигулка
Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков
Камий Сен-Санс (1835 – 1921) – Интродукция и Рондо капричиозо оп. 28
Лука Перазич – цигулка
Клавирен акомпанимент Лъчезар Станков
⇒ Приблизително времетраене: 80 мин.